Застереження: усі персонажі реальні, а перемоги та невдачі не вигадані. Не намагайтесь повторити, але таки наважтесь зробити це по-своєму.

Історія нижче про шлях команди ЛНУ імені Івана Франка у найбільших та найпрестижніших судових дебатах – Jessup Moot Court Competition. Це розповідь про змагання з самим собою і про те, що дружба, досвід та емоції є важливішими, ніж перемога. Врешті-решт, це розповідь про ті висновки, які ми змогли зробити за два роки участі.

Пролог

Як і будь-яка серйозна розповідь, наша теж має свою передісторію. Зовсім невелику і здавалося б не пов’язану з Jessup участь у факультетських дебатах у форматі ЄСПЛ. Саме це стало прологом до всіх інших подій, так як ці локальні дебати дали старт знайомствам і дружбі, яка триває вже кілька років.

Власне після цих невеликих дебатів ми отримали пропозицію долучитись до чогось трішки більшого, наприклад, Jessup. Розуміння того, що таке Jessup у нас тоді геть не було, але перспектива участі в міжнародному мут корті була надзвичайно привабливою, тому ми, не довго вагаючись, погодилися.

Історія

Для того, щоб зрозуміти, що нас очікує нам порадили взяти участь у першій літній школі Jessup в Україні – Jessup Summer School. Лекції досвідчених джесаперів та самостійна робота над кейсом дали нам можливість зрозуміти, які правила гри існують у Jessup. Також ми мали змогу спробувати себе у справжніх раундах та потренуватися перед реальними змаганнями.

Jessup Summer School – була надзвичайно інтенсивним та напруженим тижнем, який дав міцний фундамент. Хоча, навіть після цих, як нам видавалося, пекельних семи днів, ми не уявляли наскільки складною буде підготовка до реального Jessup.

Важливо сказати, що учасниками літньої школи були студенти різних курсів і з різним бекграундом. Весь тиждень нас переслідувала думка про те, що ми не дотягуємо до інших учасників і що ми не зможемо справитися з поставленими завданнями на належному рівні.
В результаті жеребкування нам випало грати в одному раунді як опоненти. На фоні загальної втоми – це було контрольним вбивчим ударом по залишках наших сил. Проте! Як виявилося вже після раунду, наші виступи сподобались суддям, а наші старання отримали свою оцінку. Більш того, одному з суддів ми сподобались настільки, що він запропонував нам стати тренером команди під час реального Jessup.
Щастю від такої пропозиції не було меж. Так в результаті невипадкової випадковості ми познайомилися з нашим майбутнім тренером та другом, з яким маємо щастя працювати і досі.

Висновок 1: Випадковості невипадкові. Інколи навіть найбільші неприємності перетворюються на прекрасну серію нових можливостей.

Повернувшись до Львова, ми розпочали підготовку у вигляді вивчення азів міжнародного права. У нас була дуже крута команда, однак з першого місяця ми почали втрачати гравців. З 5-ти до фінішу дійшли лише 3-оє.

Ми дуже багато працювали і наполегливо готувались. Якщо бути точним, то кожен учасник команди в середньому за 5 місяців витратив по 200 годин на опрацьовування матеріалів, написання меморандуму та підготовку усних виступів. Переводячи це на більш прості дані – це приблизно 8 діб безперервної праці.

Але, врешті-решт, цього було недостатньо, і перший етап нашої подорожі закінчився п’ятим місцем. Проте, ми здобули значно більше: друзів на все життя, неоціненний досвід, нові вміння, ми стали кращими – ось де був результат.

Висновок 2: Перемогу потрібно бачити не в нагородах чи призових місцях, а у тому, як ти змінився і що здобув.

Наш тренер, розповідав нам, що усі команди, які він тренував, саме на другий рік участі ставали національними чемпіонами. Причина цього скоріш за все у тому, що під час першого року більшості учасників бракує досвіду, знань та впевненості.

Отож, у нас залишалося два шляхи: або стати наступними чемпіонами або ж першою командою – не чемпіоном. Власні амбіції не дали варіантів для вибору, тому ми вирішили спробувати свої сили ще раз.

Висновок 3: Деякі проекти є марафонським забігом, а не спринтом. І на їх реалізацію потрібно більше часу, ніж планувалось.

Цього разу для того, щоб команда складалася з 5 учасників, було організовано попередній відбір серед студентів університету, своєрідний міні мут. На участь зголосилось близько 30 студентів. Протягом 3 місяців ми розповідали їм про міжнародне право, про Jessup, про те, як писати меморандум та як виступати з промовою. Студенти працювали в командах по двоє над кейсом та готувалися до міні Jessup.

Врешті-решт, до фіналу дійшли лише 5 студентів. Троє найкращих були обрані для участі в команді Jessup на сезон 2018. Мусимо зізнатись, це була, мабуть, найкраща наша інвестиція часу, адже на кінець травня ми отримали 3-ох розумних та працьовитих нових учасників команди, котрі вже мали певний бекграунд знань, досвід, а головне розуміння того, в чому вони братимуть участь.

Зрештою в червні наші «новобранці» взяли участь у другій Jessup Summer School та отримали ще крутіший рівень підготовки.


Висновок 4: Діліться своїм досвідом та знанням з іншими. Інвестуйте в це свої час та зусилля.

Наша підготовка до Jessup 2018 розпочалась ще у липні 2017 року, коли ми почали рісерч над темами, яких мала стосуватись фабула. З 15 вересня ми вже безпосередньо працювали над справою, десятки разів перечитували фабулу, рісерчили та опрацьовували найрізноманітніші джерела. Ми сперечалися, переживали, раділи, ми жили нашим кейсом. Врешті-решт, це все вилилось у написання меморандуму.

Останніх 30 годин перед дедлайном подачі меморандуму ми буквально жили в офісі юридичної фірми Simplex. Цей час було присвячено вичитуванню, дописуванню та доопрацюванню меморандуму. З 30 годин кожен з нас спав не більше 1-2 годин.

Але зрештою, після завершення національних раундів ми отримали нагороду за найкращий меморандум, а тому старання були виправданими.

Висновок 5: Hard work always pays off.

Після подачі меморандуму нас очікував один місяць для підготовки до усних раундів. Ми провели кілька десятків тренувальних плідінгів. Зробили «тур по офісах львівських та київських юрфірм», де нас погодились послухати.

Зрештою після великої кількості різних людей, котрі нас слухали, ми дійшли до висновку, що окрім важкої роботи над аргументацією та структуруванням позиції, є два важливих моменти. Перший, немає жодного значення наскільки в тебе круті аргументи, якщо ти не можеш просто та зрозуміло їх пояснити. Другий, ти ніколи не зможеш переконати людей в правоті своєї позиції, якщо не будеш вірити у неї на всі 100%.

Висновок 6: Завжди будь впевненим у тому, що доводиш і роби це просто та зрозуміло.

Кульмінацією підготовки стали 3 дні Національних відбіркових раундів. Кожен день був неймовірним стресом, а кожен вихід за трибуну – викликом самому собі. Але насправді те, що запам’яталось протягом цих трьох днів – це тотальний позитив, це безмежна кількість жартів та підтримки, яку ми отримували один від одного. Цей період спільного проживання став прекрасним теплим спогадом про неймовірний час проведений з друзями.

Зараз ми впевнені, що перемога стала можливою лише через те, що ми любили і любимо справу, якою займаємося. Ми були не колегами по роботі, а друзями, які підтримували один-одного, підказували, критикували, ми були і є командою. І повірте, найбільше задоволення це бути частиною цієї неймовірної команди.

Висновок 7: Цінуйте тих людей, з якими ви працюєте і насолоджуйтеся спільною роботою.

Врешті-решт, команда Львівського Університету незважаючи на все та всупереч всьому вперше в історії стала національним чемпіоном міжнародних судових дебатів імені Філіпа Джеcсапа, а це значить, що наша історія не матиме епілогу, адже подорож триватиме ще щонайменше до 7 квітня, коли відбудеться фінальний раунд у Вашингтоні.

Щодо перемоги, то вона є заслугою багатьох людей. На неї працювали не лише безпосередньо учасники та тренери. У нас була ціла «машина» підтримки. Це батьки, які завжди були опорою і прикривали тили домашніх турбот. Це друзі, які прикривали тили в навчанні. Це колеги, порадники, які допомагали тренуватися та працювати над недоліками.

Висновок 8: Ваші перемоги ніколи не є виключно вашими, завжди пам’ятайте про вклад усіх людей, які допомагали вам пройти складний шлях.

Підсумовуючи усе сказане вище, Jessup – це непростий, тривалий та виснажливий шлях. Наша подорож по цьому шляху триває уже два роки, і забирає багато часу та зусиль. Але те, що ми отримали за цих два роки – безцінне.

Сподіваємось, ця розповідь підштовхне когось наважитись та спробувати своє щастя у новій справі.

P.S. Вже зовсім скоро стартує відбір до складу команди Jessup 2019 та інших мут кортів. Тому підписуйтесь та слідкуйте за новинами Lviv Moot Court Society

(с) Василина Бельо та Тарас Сивак

Запрошуємо юристів та усіх інших опублікувати у нас свій досвід, колонку або блог! Звертайтесь до Віце-президента з Академічної діяльності ELSA Ukraine Андрія Корнути.