У сьогоднішньому випуску Legal Talks ми поговорили про цілі та інструменти розвитку особистого бренду юристів, що розпочинають кар’єру, з Олегом Киричуком. З 2015 року Олег відповідає за PR та digital-комунікації Asters, однієї з фірм-лідерів українського юридичного ринку. До переходу в Asters Олег Киричук протягом 4 років працював у міжнародній компанії METRO Cash & Carry, де здобув системний досвід у роботі із зовнішніми та внутрішніми комунікаціями.

Наскільки важливим є особистий бренд саме для молодих юристів?

Для молодих правників, які тільки завершують навчання і задумуються над стартом кар’єри у юридичній сфері, важливість особистого бренду важко переоцінити. Головна задача для абсолютної більшості студентів юридичних вишів України – знайти високооплачувану роботу за фахом. Ті молоді правники, які ще з молодших курсів послідовно працюють над розвитком свого особистого бренду, ще до моменту випуску “потрапляють на радари” HR-фахівців провідних юрфірм. Вони мають значно більше шансів обійти конкурентів на вакантні позиції топових роботодавців.

Як студенту-правнику краще позиціонувати себе, щоб потрапити на роботу до провідної юридичної фірми?

В США популярним терміном в брендингу юристів є словосполучення visible expert. Ефективне позиціонування має складатися з двох елементів – власне експертності у тій чи іншій темі і поняття “visibility” (у буквальному перекладі – видимості, публічності). Нещодавно партнер Asters Ігор Свечкар детально висвітлив цю тему у інтерв’ю для видання “50 провідних юридичних фірм України”.

У випадку студентів-правників базовим компонентом позиціонування є реальні знання і досвід. Наприклад, щоб приєднатися до команди провідної юридичної фірми України, обов’язково добре володіти англійською мовою. Слід якомога раніше визначитися з напрямом у праві, який вам справді цікавий, і робити акцент саме на цій галузі – писати статті, курсові та дипломні роботи, брати участь у додаткових навчальних програмах, студентських конкурсах та олімпіадах.

Зараз в Україні багато подібних можливостей “засвітитися” як для студентів київських вишів, так і регіональних. Ми в Астерс надаємо партнерську та експертну підтримку Конкурсу з міжнародного публічного права імені Філіпа Джессапа, Конкурсу письмових робіт з міжнародного комерційного арбітражу, Літній школі “Association with the EU: what does it mean for You”, Студентській школі з права інтелектуальної власності, командам, що беруть участь у міжнародних конкурсах і багатьом іншим освітнім проектам та ініціативам.

Участь у таких заходах надає можливість на практиці застосувати набуті в університеті теоретичні знання, особисто познайомитися з експертами у тій чи іншій галузі, і додати цінні рядки у зазвичай напівпорожнє резюме середньостатистичного українського студента. Плюсом для кандидата буде також і активна громадська діяльність – наприклад, участь у вашій організації: Європейській Асоціації Студентів Права (ELSA Ukraine).

Які конкретні інструменти допомагають підвищувати “видимість”?

Власну проактивність offline – у навчанні та громадському житті – можна і треба висвітлювати online. Соціальні мережі зараз – це не лише платформа для спілкування з друзями і репостів популярних мемів ☺ Для сучасних юристів LinkedIn і Facebook – важливі інструменти позиціонування і нетворкінгу.

Варто сприймати свій профіль у соцмережах як власну візитівку – зараз дуже часто трапляються випадки, коли перед співбесідою HR-фахівці шукають і переглядають акаунти кандидатів, щоб доповнити свої враження від їхніх CV. Так само і перед діловою зустріччю абсолютно логічно зайти на особисту сторінку, щоб, як мінімум, розуміти як виглядає та чи інша людина, чи є у вас спільні друзі та інтереси.

Тому очевидною рекомендацією для молодих правників є мати активний профіль у мережі Facebook і, якщо ви прагнете працювати з міжнародними клієнтами у провідній юридичній фірмі, то і в професійній соціальній мережі LinkedIn (бажано англійською мовою).

Яких принципів варто дотримуватися у побудові власного бренду у соцмережах?

Вкрай важливим є дотримання базових правил етикету онлайн-комунікацій (про них можна прочитати детальніше у цій колонці директора з маркетингу Asters Вікторії Єсауленко). Як мінімум, в акаунті варто вказати справжнє ім’я та прізвище (без нікнеймів a la “Вован-братан” чи “Яся Квіточка” ☺) і розмістити пристойне фото (не з вечірки з бокалом пива або з канікул на пляжі минулого літа ☺).

Юристам-початківцям дуже корисно намагатися якомога раніше розбудувати власну мережу корисних контактів. Наприклад, після участі в конференції, конкурсі чи дебатах додайте у друзі інших учасників, організаторів, членів журі (можливо, ваших майбутніх роботодавців). Публікуйте на власній сторінці потенційно цікаві для них пости, коментуйте їхні новини та досягнення. Послідовна робота у цьому напрямку значно підвищить вашу видимість і, ймовірно, з часом дозволить потрапити на роботу вашої мрії!

Щоб бути в курсі останніх трендів юридичного ринку і не пропустити можливостей для стажування або й працевлаштування однозначно варто підписатися на Фейсбук-сторінки провідних юридичних фірм, наприклад, Asters 😉 , студентських і професійних об’єднань (ELSA Ukraine, Асоціація правників України), юридичної преси (Юридична Газета, Юридична Практика).

Великою відмінністю у розвитку особистого бренду практикуючих юристів і студентів-правників є те, що за юристами зазвичай стоять бренди фірм, у яких вони працюють, і, відповідно, команди маркетологів. Студенти ж можуть покладатися тільки на самих себе і тому часто допускають елементарні помилки у важливих аспектах позиціонування.

Яких помилок найчастіше припускаються студенти-правники у власному позиціонуванні?

Якщо говорити про студентів і випускників, які тільки починають шукати роботу на юридичному ринку, то казуси трапляються ще на етапі подачі резюме. По-перше, зверніть увагу на email-адресу, з якої збираєтеся надіслати своє CV. Краще всього, щоб це була адреса на кшталт ім’я.прізвище@gmail.com. Не лінуйтеся написати хоча б короткий, але ввічливий мотиваційний лист. Розмістіть у резюме якісне портретне фото у діловому стилі, а якщо такого немає, то краще взагалі не ставити знімок. Перевірте текст резюме на наявність опечаток вбудованим інструментом Word. Здавалося б, елементарні правила, але ви не повірите, скільки десятків резюме з такими помилками регулярно отримує менеджер з персоналу Asters! Очевидно, кандидати з такими CV мають менше шансів потрапити на співбесіду.

На більш глобальному рівні молоді правники часто займають недостатньо проактивну позицію у власному позиціонуванні. Якщо у вас хороші оцінки в університеті, високий рівень англійської, успіхи у студентських конкурсах та дебатах, то це чудово. Але тільки від ваших власних зусиль щодо свого позиціонування буде залежати, чи знатимуть про ці досягнення ваші однокурсники, викладачі і, щонайголовніше, майбутні роботодавці.

Поширена думка, що в Україні занадто багато випускників з дипломами про юридичну освіту, і молодому правнику майже нереально знайти хорошу роботу. Так от, з нашого досвіду в Asters на деякі вакансії для студентів та випускників підходящих кандидатів вдень з вогнем не знайти!

На мою особисту думку, однією з причин цього парадоксу якраз і є те, що часто талановиті і обдаровані студенти-правники роблять недостатньо для побудови особистого бренду ще з університетської лави і залишаються непоміченими потенційними працедавцями.
Тож хочу побажати всім, хто прагне побудувати кар’єру у юридичній фірмі, наполегливості у досягненні своєї мети! Якщо у вас виникнуть питання щодо позиціонування та побудови особистого бренду у юридичній сфері, то знаходьте мене у Facebook і я з радістю на них відповім ☺

Запрошуємо юристів та усіх інших опублікувати у нас свій досвід, колонку або блог! Звертайтесь до Віце-президента з Академічної діяльності ELSA Ukraine Андрія Корнути.