Автори Telegram-каналів про кар’єру Your career і Your job регулярно беруть анонімні інтерв’ю у професіоналів з відомих компаній. За згодою авторів, ми наводимо вам адаптований переклад інтерв’ю із стажером однієї з кращих юридичних компаній Росії.

Те, що ми вчимо в університеті, практично не збігається з дійсністю, з якою стикаєшся на роботі.

Стажер ТОП юридичної фірми – про те, як успішно пройти стажування і чи складно поєднувати навчання і роботу.

Як ти потрапила на стажування в юридичній фірмі?

Завдяки проекту, який проводився у нас на факультеті. Факультет співпрацює з деякими юридичними компаніями. З усієї кількості бажаючих взяти участь в проектів серед студентів потрапили ті, хто пройшов тест і співбесіду.

Призом даного проекту була можливість стажування. Моя команда виграла. Я вибрала ту фірму, діяльність якої збігається зі сферою моїх інтересів.

А всередині фірми після цього конкурсу були випробування?

Так. Я надіслала резюме, а потім проходила три тести: тест на логіку, тест на англійську і тест на право. Після цього у мене були співбесіди з юристами своєї практики: від партнерів до молодших юристів. Тобто зі мною проводили співбесіду члени команди всіх рівнів, тому що фірма вибирає стажерів дуже ретельно.

Що писала в резюме і як його складала?

Здебільшого вимагають резюме англійською мовою. Я писала, по-перше, про освіту. Якщо ти студент, то пишеш, що у тебе «неповна вища», роки початку і орієнтовного завершення навчання.

Необхідно ще написати сферу своїх інтересів і спеціалізацію. Дуже важливо показати те, в чому ти добре розбираєшся, тому що неможливо бути фахівцем у всіх галузях права. На це звертають особливу увагу.

Ще я писала про мови і їх рівень. Це обов’язково, тому що в ILF(International Law Firm, міжнародна юридична компанія) без знання іноземної мови (в першу чергу, англійської) неможливо працювати.

Писала про стажування, які проходила, і їх терміни, свої курсові роботи і наукові статті. Якщо ви, як і я, активіст, пиши про заходи факультету, в яких брав участь, і членом яких студентських організацій ти є. Проактивні люди на стажуваннях дуже цінуються.

Деякі компанії вимагають надіслати супровідний лист. У ньому потрібно написати, чому ти вибрав саме цю компанію, і розповісти про себе, твої особисті якості.

Особливо цінуються витривалість і працездатність. Бувають дні, коли сидиш на роботі до ночі, і навіть в такому випадку твоя продуктивність повинна бути на високому рівні. Ти повинен горіти бажанням працювати і зберегти цей ентузіазм до кінця стажування.

Чи складно поєднувати навчання і роботу?

Насправді, я думала, що буде гірше. Але виявилося не дуже складно, тому що на четвертому курсі навантаження не таке й велике. В моїй компанії стажерам дозволяють приходити у вільний час (хоча в інших фірмах, де працюють мої друзі, бувають й строгі правила).

В ідеалі ти, звичайно, повинен бути в офісі весь день. Але якщо тобі потрібно на пару в університет, тебе ніхто за це не буде відчитувати. Всі прекрасно розуміють, що освіта в такому віці важливіше, ніж робота. Тому що на роботу можна пройти співбесіду ще раз, пошукати інше місце, а в університеті у тебе нема мільйона шансів.

Чи правда, що в стажерів юридичних фірмах велике навантаження і на них звалюють всю чорнову роботу?

Є такий поширений стереотип, що на стажерів скидають таку роботу, як «роздрукуй мені папірець», «відскануй». Проте, жодного разу не було такого, щоб на мене звалювали якусь дрібницю. Завжди кажуть: «Знайди закон. Зроби огляд. Підготуй документи ».

Але це залежить від практики. Наприклад, у нас найбільш завантажена практика – судова. 70% завантаження всієї компанії приходиться на них. Це все судові спори, а їх досить багато. Стажери в цій практиці займаються великим комплексом робіт: від поїздок в суд і фотографування документів, до підготовки позовних заяв. Вони нерідко сидять до ночі.

Що входить в твої обов’язки в якості стажера?

Конкретних обов’язків немає. Твій обов’язок – виконувати доручення інших юристів і партнерів. Вони всі абсолютно різні: від перегляду виписок до складання договору.

В університеті кажуть «забудьте все, що ви вчили в школі». Чи знадобилися тобі на практиці знання, отримані в університеті?

Знання – не особливо. Навички – так. Наприклад, до семінарів треба було шукати судову практику. На роботі її доводиться шукати дуже часто. Але якщо говорити саме про академічні знання, жодного разу не стали в нагоді. Те, що ми вчимо в університеті, майже не збігається з дійсністю, з якою стикаєшся на роботі.


Нещодавно ти сказала, що твоє безкоштовне стажування закінчилося і тебе взяли на роботу юристом-стажером. Як це відбулося?

Перед початком стажування у нас з партнером моєї практики була домовленість: за час стажування зрозуміти, чи подобається мені працювати в компанії, чи хочу я залишитися і подобаюся я їм, і чи хочуть вони мене взяти в фірму.

В кінці стажування партнер викликав мене до себе і запропонував залишитися. Так відбувається далеко не з усіма: більшість стажерів «не дотягують», і їх звільняють, а дехто не витримує ритму роботи і йдуть самі.

Не витримували ритму? А скільки годин на день доводилося працювати? У вихідні теж?

Бувають незавантажені місяці, коли я працюю з одним або двома клієнтами. У цей час немає великого навантаження, тому я йду з роботи в сьомій або восьмій годині вечора. В активні місяці, коли з’являється багато клієнтів і потрібно вести одночасно кілька абсолютно різних проектів, доводиться залишатися в офісі до півночі, а іноді і до ранку, і працювати у вихідні. Для багатьох моїх знайомих з інших юрфірм овернайти і робота у вихідні – норма, і у них взагалі немає вільного часу. У нас легше.

Скільки ти заробляєш?

Юристи-стажисти в нашій практиці заробляють 10 $ за годину, витрачену конкретно на справу клієнта. Кожному клієнту присвоюється номер. Коли я працюю по якійсь справі, я вводжу в програму номер клієнта, що я конкретно робила і скільки часу на це пішло.
Залежно від навантаження в місяць стажист може заробити і $ 200 , і $ 700 ( прикл. редакції). Один мій знайомий в топової американській фірмі отримує на посаді стажера $ 2000 на місяць. Правда, він взагалі світа білого не бачить.


Яку би ти дала пораду студентам, які тільки починають стажування?

Найголовніше – не боятися. Зі мною на стажування прийшла дівчина, яка вже хотіла піти буквально через тиждень, тому що їй було важко підлаштуватися під ритм. Вона боялася сказати, що не встигає, або про те, що у неї щось не виходить.

Я не боялася. У перший день мені дали таке складне завдання, що я навіть не знала, як почати його виконувати. Я підійшла до юриста і сказала, що не розумію, що робити, і попросила ради. Мені пояснили, на що слід звернути увагу, і все вийшло. Від стажиста не очікують чудес і супер-здібностей – потрібно просто бути готовим швидко вчитися і багато працювати.

А якщо ми говоримо про професійні навички?

Вчиться і ще раз вчитися. Банально, звичайно, звучить, але це дійсно дуже корисно. В університеті завжди є студенти, які забивають на предмет, який їм не вдається вивчити, здають його на трійку або не здають взагалі. Коли ти працюєш, так зробити не вийде.

Тобі не можна просто забити. Рано чи пізно ти зіткнешся з питанням, в якому не розібрався, і будеш не в змозі виконати завдання. Потрібно завжди налаштовувати себе на роботу і не зупинятися перед труднощами. І не слід прокрастинувати в офісі, інакше доведеться працювати ночами, щоб не пропустити дедлайн.

Інтерв’ю переклав Віце-президент з Академічної діяльності ELSA Ukraine 17/18 – Андрій Корнута