Нестор Дубневич – старший юрист АО “Juscutum”, партнер lexnet.io, компанії розробника бота для юридичних консультувань Bot.Lawyer, бота для реєстрації Patentbot та мобільного додатку Legal Alarm. Амбасадор Kyiv Legal Hackers. Учасник The Berlin LegalTech 2017 Hackathon – першого в Європі Хакатона з юридичних інновацій. Фіналіст International Summer School on Cyber ​​Law 2016.

Як проходила ваша юридична кар’єра?
Будучи “жовторотим” юристом, перші двері в практичну юриспруденцію для мене відкрила невелика юрфірма, яка займалась судами і реєстрацією компаній. Після неї був юридичний стартап BITLEX, де його команда і СЕО Валентин Півоваров познайомили мене з legaletech-ком. Завершивши роботу в BITLEX, ми з Валентином почали проект lexnet.io, який після партнерства з Юскутум трансформувався в першу в Східній Європі лабораторію юридичних інновацій. На цьому етапі моя юридична кар’єра брунькувалась на “юридичне ботобудування” в Лекснеті, і “біткоін-право” в Юскутум.

 

До Юскутум, ви були партнером в Lexnet.io. Розкажіть як ви заснували його і чим він знаковий?
В 2015 році в Україні уми молодих правників “лихоманило” ІТ-право. Приблизно в цей час почали з’являтись перші профільні заходи, друкувались статті в юридичних газетах. Після BITLEX ми теж себе бачили в цьому новому тренді. За перші декілька місяців роботи над Лекснетом ми провели перший в Україні круглий стіл з юридичного статусу криптовалют, де зібрали 150 юристів в сфері ІТ, виступили на кількох зарубіжних і всеукраїнських конференціях по блокчейну, були активними в публікаціях і на ТБ.

 

Не можу не відзначити досягнення Legal Alarm. Як прийшла ця ідея і на якій стадії зараз проект?
“Адвокат на відстані одного кліка” – такий слоган Legal Alarm, мобільного додатка для екстренного виклику юриста. Минулого року LA виграв конкурс юридичних інновацій від HiiL, цього року разом з іншими 14-ма українськими стартапами був відібраний на одну з найбільших в світі виставок стартапів TechCrunch Disrupt, яка проходила в Сан-Франциско, Каліфорнія. Зараз проект в активній стадії пошуку партнерів для масштабування на інші країни.

 

Legal Alarm проходив стартап «інкубатори»?
Так. В 2016 році LA виграв конкурс юридичних інновацій від Гаагського інституту інновацій в праві, і проходив тижневу інкубацію в Нідерландах.

Напевно, сьогодні про бот- юриста не говорять хіба “консерватори- юристи”. Ви були одним із першопрохідців. Розкажіть детальніше про вашого бота.
На першій роботі в мої обов’язки входило заповнення реєстраційних анкет і регулярні поїздки в центри надання адмін послуг. Це погано синхронізувалось з моїм уявленням про юридичну професію, де викладачі університету розповідали про судові баталії і складні клієнтські кейси. Вже будучи в Лекснеті, ми спробували цю “біль юридичного отроцтва” транслювали на технологію чат-ботів. Так світ побачив ParalegalBot. Зараз в нашій компанії, крім згаданого, раніше ще 3 юридичних бота (PatentBot, який допомагає подати заявку на реєстрацію торгових марок, TradeBot, який автоматизує відділ закупок великого бізнесу, і SudoBot, який допомагає з розірванням шлюбу).

 

У Інстарграмі Ви публікували фото з TechCrunch Discrupt в Сан Франциско. Безперечно, це мрія кожного стартапера. Які були ваші враження?
Сполучені штати ще з порогу аеропорту перевертають “вітчизняне” уявлення про технологічний бізнес. Це середовище, в якому продає “сексуальна” обкладинка, а не “начинка” продукту. Це місце, де його мешканці “полюють” за інноваціями, маючи вдома 5-6 схожих продуктів. Це світ “хастлерів”, де робота 24/7 допомагає за 2 роки виростити компанію-єдинорога. І все це надзвичайно надихає.

 

Позмагатися у “хайпі” з ботами можуть хіба криптовалюти, біткоїни, блокчейн, смарт- контракти. Коли Ви захопилися цим?
Коли я навчався на 4 курсі юридичного університету, збанкрутував банк, в якому нам нараховувались стипендії. Свої гроші ми отримали тільки ч-з пів року. Це якраз був той рік, коли гривня подешевіла в 3 рази по відношенню до долара, що втричі поділило наші “заморожені” студентських заощаденнях. Тоді я зрозумів всю трагедію традиційних фінансових систем, і почав шукати альтернативи, де мої гроші насправді належали б мені, і до яких я мав би постійний доступ. Так познайомився з біткоіном.

 

Поділіться з читачами практичними кейсами повязанмим з ними.
Вже сьогодні індустрія криптовалют і блокчейну настільки розрослася, що юридичні кейси в цій сфері починаються розробкою юридичних моделей для майнінгу і обмінників криптовалют, і закінчуються підготовкою багатосторонніх документів для блокчейнізації державних сервісів.

 

Чому ви вирішили об’єднатися із Юскутум?
Разом рухатись швидше. Юскутум вже кілька років поспіль займає перші місця в рейтингах ІТ права. Це одна з найдинамічніших компаній на українському ринку юридичних послуг. Тут наші компанії «зійшлися характерами» і ми прийняли рішення змінювати юриспруденцію разом.

Як ви прийшли в IT практику?
Ще в університеті мене цікавила сфера ІТ. Вивчаючи адміністративне і конституційне право, я тоді ще дуже погано уявляв своє місце в технологіях. Все трапилось на одній з конференцій, де один з учасників (пізніше я дізнався, що він блокчейн-розробник) попросив підготувати договір на розробку ПЗ. Але сказав, що доларами розраховуватись зі мною не готовий через “юність” мого юридичного досвіду. Замість них будуть біткоіни (тоді курс якраз падав, і дехто з криптанів прощався зі своїми заощадженнями). Це було перше знайомство з криптовалютою і ІТ правом.

Що для вас IT law або яким воно має бути насправді? Деколи буває таке враження, що сьогодні IT юристи це ті, хто знає, що таке NDA і як реєструвати ФОПів?
ІТ право – це комплексна галузь. Тут не все обмежується ліцензійними договорами для ПЗ і правилами користування мобільними додатками. Є цілий ряд корпоративних, податкових, фінансових питань. Тому ІТ юристу, який дивиться в майбутнє, не варто обмежувати себе галузями цивільного і інформаційного права. Обов‘язково потрібно дивитись ширше.

Назвіть 3 найпопулярніші міфи про IT юристів? Спростуйте або підтвердьте їх.
1. ІТ юристи приходять в офіс в кедах
В деякій мірі це прийнятно в стартаперській субкультурі. Проте серйозні ІТ компанії не спілкуються з фріковими юристами маргінального вигляду і поведінки.

2. IT law – це нова сфера, для якої не потрібно класичних знань юриспруденції
Для того, щоб нові явища в технологіях прижились і стали масовими, їм необхідні юридичні рішення, які введуть їх в бізнес-оборот (як це було з E-commerce, онлайн-дистрибуцією медіа-контенту і криптовалютами). А такі рішення можна розробити тільки гарно володіючи вже існуючими правовими інструментами.

3. legaltech – це пірозділ ІТ-права
Юридичні інновації – це суміш технічних знань, юриспруденції і технологічного бізнесу. Знання права – це лише “тонке напилення” над ІТ-продуктом. Для того, щоб такий продукт став успішним, необхідно вирахувати всі фінансові показники ринку, на який він націлений, продумати канали його просування і вартість залучення клієнта, розробити якісну ПР-кампанію. Юриспруденції в цьому процесі менше ⅕.

Які кроки треба робити студентам, щоб у майбутньому бути конкурентноспроможними?
Інколи мене запрошують в університети поділитись досвідом створення юридичних інновацій. Під час спілкування зі студентами 2-3 курсу я розумію, що коли вони випустяться – надворі буде вже 2022 рік, і вони не впізнають ту юриспруденцію, яку зараз вивчають.